Nyheder

Hvordan tæppegarnspecifikationer former blødhed, udseende og stofydelse

Update:28-10-2026
Abstract: Vejledning til specifikationer for tæppegarn To tæppemøller bestiller det samme 300 denier polyesterg...
Vejledning til specifikationer for tæppegarn
To tæppemøller bestiller det samme 300 denier polyestergarn i samme uge. Den ene modtager 300D/96F, den anden modtager 300D/576F. Det andet tæppe draperer og komprimerer som fleece, det første føles fast og papiragtigt, og begge fakturaer bærer en identisk benægterfigur.

Det hul er ikke en produktionsfejl. Det er et specifikationsresultat. Tæppegarns adfærd er bestemt af et bundt af indbyrdes afhængige tal, og filamentantal er blot det, der er lettest at mærke. Den samme logik går gennem loft, farvedybde, pilling, og hvordan et tæppe ser ud efter tredive husholdningsvaske.

Definition
Tæppegarnspecifikation er det målbare sæt af parametre, der styrer, hvordan et garn opfører sig på maskinen og i det færdige tæppe: lineær tæthed i denier eller dtex, filamentantal, denier pr. filament, krympekontraktion, sammenfletningsniveau, krympning i kogende vand, sejhed ved brud, olieopsamling, olieopsamling.

Læs en tæppegarnspecifikation, og du læser et sæt afvejninger. Skub en parameter mod blødhed og en anden bevæger sig mod pilling. Afsnittene nedenfor gennemgår, hvad hver parameter gør, hvor de praktiske grænser er, og hvilke værdier der hører til i en indkøbsordre.

Denier pr. filament, ikke total denier, sætter tæppets blødhed

Blødheden i et tæppe styres primært af denier per filament eller dpf. Ved en konstant total på 300 denier skærer bevægelse fra 96 ​​filamenter ved 3,13 dpf til 576 filamenter ved 0,52 dpf bøjningsstivheden af ​​hvert enkelt filament med ca. 97 procent.

Mekanismen er geometrisk. Filamentdiameter skalerer med kvadratroden af ​​dpf, og den kraft, der er nødvendig for at bøje en filament, skalerer med den fjerde potens af den diameter, så bøjningsstivhedssporene dpf er i kvadrat. Halver dpf, og en filament bliver fire gange lettere at bøje; gå fra 3,13 til 0,52 dpf, og ændringen når en faktor på 36.

0,52 dpf
300D/576F, plys hånd, højeste afdækning
3,13 dpf
300D/96F, fast hånd, højeste spændstighed
0,9 dpf
Mikrofibertærskel, lig med 1 dtex ifølge CIRFS-definitionen
Relativ filamentbøjningsstivhed med denier pr. filament
0,52 dpf 2.7 1,00 dpf 10.2 2,00 dpf 40.8 3,13 dpf 100
Indekseret til 3,13 dpf ved 100, afledt af fjerdepotens bøjningsforhold mellem filamentdiameter og stivhed.

Filamentantal driver også dækning og termisk loft

Finere filamenter pakker mere overfladeareal og finere luftkanaler ind i det samme garnetværsnit, hvorfor et 0,52 dpf tæppe fanger mere stille luft pr. gram end et 3,13 dpf tæppe af samme vægt. Afvejningen er mekanisk: Når dpf falder, falder modstanden mod flextræthed med det, og pilling-risikoen stiger, medmindre sejheden holdes på 3,5 cN/dtex eller derover.

  • 0,4 til 0,9 dpf: plys, kashmir-lignende hånd. Angiv sejhed ved 3,5 cN/dtex eller højere for at holde pilling under kontrol.
  • 1,0 til 1,5 dpf: den almindelige bløde tæppehånd og den bedste balance mellem blødhed og slidstyrke.
  • 1,6 til 2,5 dpf: skarpere hånd med højere kompressionsgenvinding, velegnet til fladvævede tæpper og gæstfrihed.
  • Over 2,5 dpf: fast, uldlignende overflade med den stærkeste slidstyrke og mindst drapering.
En specifikation, der kun nævner total denier, der efterlader hånden uhåndteret. Denier per filament er det tal, der afgør, om en kunde beskriver produktet som blødt eller som kradsende.
Blanket Yarns Manufacturers Tæppegarnproducenter Produktspecifikationer Tekniske parametre Se produkt →

Udseende kommer fra fire spec-valg, ikke fra efterbehandling

Glans, betræk og farvedybde bestemmes, før et tæppe når målstregen. Fire garnparametre styrer, hvordan det færdige produkt læser under lys: tværsnitsform, delustrant indhold, interlace-niveau og farvningsrute.

Udseenderelaterede tæppegarnparametre og deres visuelle effekt på det færdige tæppe.
Specifikation Typiske muligheder Effekt på det færdige tæppe
Tværsnit Rund, trilobal, hul Runde sektioner spreder lys og læser mat; trilobale sektioner returnerer mere lys og løfter glans; hule sektioner tilføjer bulk ved lavere stofvægt
Delustrerende, titaniumdioxid Lyst tæt på 0,03 procent, semi-kedeligt næsten 0,3 procent, fuld matt næsten 2 procent Højere delustrant indhold fjerner blænding og producerer den uldlignende matte overflade, der skjuler jord
Interlace NIM ved næsten nul noder pr. meter, SIM nær 40, HIM ved 60 eller mere Lav interlace åbner bunken og kan se ujævn ud; høj interlace strammer garnet og reducerer loftet
Krympe sammentrækning 3 til 6 procent, målt til ASTM D4031 Mere krympning bygger dækning og en blødere visuel tekstur; overskydende krympning giver en rullestensoverflade
Farve rute Pakkefarvet eller dopefarvet, også kaldet opløsningsfarvet Løsningsfarvet garn holder ISO 105-C06 grad 4 til 5 gennem vask og fjerner parti-til-parti skyggedrift

Skyggedrift er den udseendesvigt, der vises sidst og koster mest. Et pakkefarvet parti kan flytte en halv karakter mellem farvepartier, og skiftet bliver tydeligt, når to tæpper fra forskellige partier lægges side om side. Opløsningsfarvet garn bærer pigment inde i polymeren, så farveforskel mellem partier holdes normalt inden for et Delta E på 1,0.

Tjek

Luster er en belysningsbeslutning, ikke en kvalitetsklasse. Et trilobalt lyst garn, der er specificeret til en skærm under varm 3.000 K belysning, kan se syntetisk ud, mens det samme garn lyder som premium under køligere udstillingsbelysning. Match tværsnit til lyset, hvor tæppet vil blive solgt.

Polyester DTY Yarns Suppliers Polyester DTY Garn Leverandører Produktspecifikationer Tekniske parametre Se produkt →

Ydelsesmål, du kan skrive ind i en købsordre

Et tæppegarn, der opfylder ISO 2060 for lineær tæthed, ISO 2062 for trækegenskaber og ASTM D4031 for bulk, vil holde luvhøjde, modstå pilling og holde sine dimensioner gennem gentagen vask. Alle tre er mål i garnstadiet, så de kan verificeres, før et enkelt tæppe strikkes.

Testmetoder i garnstadiet og målværdier for specifikationer for tæppegarn.
Ejendom Testmetode Typisk tæppegarnmål
Lineær tæthed ISO 2060 Inden for 2 procent af nominel denier
Vedholdenhed og forlængelse ISO 2062 eller ASTM D2256 3,5 til 4,2 cN/dtex, forlængelse 20 til 30 procent
Bulk og crimp ASTM D4031 Krympe sammentrækning between 3 and 6 percent
Kogende vandsvind 30 minutter ved 95 til 100 grader Celsius Under 4 procent, under 2 procent for lavkrympende kvaliteter
Afslidning ISO 12947-2 Martindale Ingen sammenbrud efter 25.000 gnidninger ved 12 kPa
Pilling ASTM D4970 Grad 4 eller bedre efter 2.000 gnidninger
Farveægthed til vask ISO 105-C06 Grad 4 minimum, grad 4 til 5, når opløsningen er farvet
Formaldehyd indhold Øko-Tex Standard 100 16 mg/kg for klasse I babytæpper, 75 mg/kg for klasse II

Hvor blødhed og holdbarhed trækker i modsatte retninger

Konflikten viser sig sjældent som slidsvigt. Det viser sig som pilling, fordi fine filamenter med lav flex-levetid migrerer til overfladen og danner fuzz-bolde længe før bunken slides igennem. Flytning fra 0,5 dpf til 1,2 dpf øger typisk Martindale-pilleydelsen med en fuld karakter, mens det koster en målbar mængde initial blødhed.

Et tæppegarn på 1,0 til 1,5 dpf med fasthed ved 3,8 cN/dtex eller derover opfylder kravene til både blødhed og holdbarhed, hvorfor dette bånd dominerer kommerciel produktion af polyestertæpper.

Hvor et tæppe skal bære en funktionel påstand på etiketten, såsom antibakteriel beskyttelse af sundhedstekstiler eller antistatisk adfærd for sengetøj i tørt klima, bærer tilsætningsstoffet eller blandingen egenskaben, og dpf-området skal testes igen for pilling, før specifikationen fryses.

Functional Yarn Manufacturers Funktionelle garnproducenter Ydeevneintegration på garnstadiet: Funktionelle egenskaber indarbejdet i garnet - gennem polymermodifikation, fibertværsnitsdesign eller additiv inkorporering... Se produkt →

At skrive en tæppegarnspecifikation i fem trin

Byg specifikationen baglæns fra det færdige tæppe. Fastgør først stofvægt og maskinmåler, og arbejd derefter gennem filamentarkitektur, krympning, krympning og farve.

  1. Fastgør stofvægt og mål. Et 380 gram per kvadratmeter Raschel-tæppe ved 12 gauge og et 250 gram per kvadratmeter cirkulært strik skal have forskellige garntællinger, før enhver anden beslutning har betydning.
  2. Indstil dpf fra målhånden. Plys detailtæpper sidder ved 0,5 til 1,0 dpf, almindelige bløde tæpper ved 1,0 til 1,5 dpf og holdbare flade tæpper ved 1,6 til 2,5 dpf.
  3. Match crimp og interlace til maskinen. Højhastighedskædestrik tolererer HIM-garn ved 60 eller flere sammenflettede noder pr. meter; lav-interlace NIM-garn hører til på langsommere væveudstyr.
  4. Lås svind til slutruten. Tørretumbling og børstning skubber krympningen højere, så angiv kogevandskrympning under 2 procent, når tæppet får en varm våd finish.
  5. Navngiv testmetoderne på ordren. ISO 2060, ISO 2062, ASTM D4031 og ISO 105-C06 forvandler en beskrivelse til et eksigibelt kontraktvilkår.
Hver parameter i en tæppegarnspecifikation er en omkostningsbeslutning såvel som en kvalitetsbeslutning. Filamentantal øger spindeomkostningerne, krympning øger tekstureringsomkostningerne, og opløsningsfarvning fjerner et helt vådbehandlingstrin.

Hvilke købsordrer af tæppegarn normalt udelader

De fleste tvister om tæppekvalitet spores tilbage til parametre, der aldrig blev skrevet ned, snarere end til defekt garn. Lineær tæthed og farve er sædvanligvis specificeret; olieopsamling, sammenfletning, krympning og partitolerance er det normalt ikke.

Normalt på ordre
  • Total denier, for eksempel 300D
  • Filamentantal, for eksempel 576F
  • Farvereference eller nuancenummer
  • Pakkevægt og opviklingsform
Mangler normalt
  • Olieopsamling, typisk 0,8 til 1,5 procent
  • Interlace niveau i noder pr. meter
  • Grænse for kogende vand
  • Lot-til-lot farvetolerance

Olieopsamling er det tydeligste eksempel på et manglende nummer. Garn leveret med 0,4 procent finish løber stramt og genererer statisk på en højhastighedsstrikker, mens garn med 2,0 procent føles fedtet og kan plette blege tæpper. Et skrevet bånd på 0,8 til 1,5 procent forhindrer begge fejl uden omkostninger.

Før du fikser numre med en ny leverandør, skal du bekræfte, hvordan garnet er spundet, struktureret og varmesat. Zhejiang Hengyuan Chemical Fiber Group Co., Ltd. angiver sin fremstilling struktur og dens forsknings- og udviklingscenter på samme sted, hvor teksturering og varmeindstillingsparametre normalt styres.

Risiko

En tæppegarnspecifikation kan kun håndhæves, når testmetoden er navngivet. Vedholdenhed betyder ingenting uden ISO 2062 eller ASTM D2256, og krympning betyder ingenting uden en angivet temperatur og opholdstid.

Direkte svar på specifikationer for tæppegarn

Hvilken denier pr. filament får et tæppe til at føles blødest?

Mellem 0,5 og 1,0 dpf. Under 0,9 dpf kvalificerer filamentet som mikrofiber under CIRFS-definitionen, og sejheden skal så forblive på 3,5 cN/dtex eller derover for at holde pilling ved ASTM D4970 grad 4.

Giver et højere filamentantal altid et bedre tæppe?

Nej. Over ca. 576 filamenter ved 300 denier bliver blødhedsstigningerne fladere, mens spindeomkostninger, spændingsfølsomhed og pilling-risiko bliver ved med at stige. Det praktiske loft til de fleste tæppeprogrammer ligger på 0,5 dpf.

Hvordan kan en køber verificere en tæppegarnspecifikation før bulkproduktion?

Test tre produktionspartier mod ISO 2060, ISO 2062 og ASTM D4031, strik derefter et 1 kilogram prøvetæppe og vask det fem gange ved 40 grader Celsius. Pælehøjdetab over 5 procent signalerer normalt et krympnings- eller krympeproblem.

Kan ét polyestertæppegarn være blødt og slidstærkt på samme tid?

Ja, inden for et defineret vindue: 1,0 til 1,5 dpf, sejhed ved 3,8 cN/dtex eller højere, krympekontraktion på 3 til 5 procent og kogende vandsvind under 2 procent.

Testdata slår prøvehåndfølelse. Tre partier af verificerede tal forudsiger den generelle ydeevne langt mere pålideligt end en blød farveprøve, der sendes rundt i et mødelokale.
En tæppegarnspecifikation er en kæde, ikke en liste. Filamentarkitektur sætter hånden, krympning sætter betrækket, krympning sætter luvhøjden efter vask, og farveruten bestemmer, hvor længe skyggen overlever. Beslut først det færdige tæppe, og hvert tal falder på plads bagved.